středa, 13 duben 2022 10:39

Gotthard Panorama Express

Gotthard Panorama Express - další známý panoramatický vlak spojuje centrální a jižní Švýcarsko. Rezervovat lze buď varianta s plavbou lodí na trase Luzern-Flüelen a následně jízdou vlakem z Flüelen do Lugana nebo jen jízda vlakem na trase Arth-Goldau-Lugano.

Panoramatické vagony vlaku jsou ve standardu 1.třídy a k dispozici je i tzv. fotografický vagon s možností otevření oken. Během jízdy je ve vlaku přítomen místní odborný průvodce, který upozorní na pamětihodnosti a zodpoví případné otázky. Vlak jede po historické Gotthardské železnici, která je po otevření nového Gotthardského tunelu již méně využívána. Hned za jezerem mine v Erstfeldu severní portál nového supermoderního nejdelšího tunelu světa. Poté vlak začne stoupat k severnímu portálu starého tunelu, na 30 km vystoupá 600 metrů, proto musí využívat mnoho točitých tunelů. Ve Wassen se koleje tak zatáčí a vrací, že objedete barokní kostelík třikrát kolem dokola. Při průjezdu starým Gotthardským tunelem (15 km délky) jsou na zdech tunelu promítány filmové sekvence z historie výstavby. Stavba trvala 10 let v letech 1872-1882, dělníci zažili nevýslovné utrpení, mnoho z nich nepřežilo. Smrt v tunelu nalezl i hlavní inženýr Louis Favre.

Na jižní straně tunelu klesají koleje chvílemi ještě divočeji, na 45 km přes 800 metrů. Impozatní jsou tři poschodí trati nad sebou mezi zastávkami Lavorgo a Bodio. Ve stanici Biasca je vidět zajímavý vodopád a to už vlak přijíždí údolí Leventina s klimatem pro pěstování vína. V Giornicu jsou mezi vinicemi k vidění tři pozoruhodné kostely. V Bellinzoně je k vidění trojice původně románských hradů Castelgrande, Montebello a Sasso Corbaro. Poté už se vlak blíží do své cílové stanice Lugano - italsky mluvícího města na břehu Luganského jezera se středomořskou atmosférou, výstavnými paláci a pěstěnými parky.

Pokud Vás láká zažít jízdu Gotthard Panorama Expressem na vlastní kůži, co zkusit zájezd Gotthard Panorama Express 1.třídou a Jungfrau?